MSI RTX 5060 INSPIRE ITX
Graphics Card MSI RTX 5060 INSPIRE ITX — Specifications, Tests & Benchmarks
MSI RTX 5060 INSPIRE ITX
Nvidia GeForce 50
•
GB206
•
19.05.2025
•
8 GB
•
GDDR7
•
128 bit
•
145W
🏆 Top #3353
Performance
Synthetic Score
20,803
PassMark
20,803
Efficiency
high
The MSI RTX 5060 INSPIRE ITX (Blackwell 2.0) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 19.05.2025. Thanks to 4N FinFET manufacturing technology, engineers managed to place 21.9 billion transistorsistors transistors on a 181 mm² die. The core configuration includes 3840 shader units, 30 RT Cores for ray tracing, and 120 Tensor Cores for AI tasks. The graphics card is equipped with 8 GB of GDDR7 memory. A 128 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 448.00 GB/s. In standard mode, the core operates at 2280 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 2497 MHz under load. The TDP level for this model is 145 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 300 W.
General Information
| Release Date | 19.05.2025 |
| Production Status | Active |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 50 |
| GPU Variant | GB206-250-A1 |
GPU
| Architecture | Blackwell 2.0 |
| Codename | GB206 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Process Type | 4N FinFET |
| Transistor Count | 21,900,000.0 million |
| Die Size | 181 mm² |
| Transistor Density | 121,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 3840 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 120 |
| Render Output Units (ROP) | 48 |
| Tensor Cores | 120 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 30 |
| Compute Units (SM/CU) | 30 |
Clock Speeds
| Base Clock | 2280 MHz |
| Boost Clock | 2497 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 28000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR7 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 448.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 3840 KB |
| L2 Cache | 32 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 5.0 x8 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 145 x 45 x 120 mm |
| Power Consumption (TDP) | 145 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | PG152 SKU 25 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 119.9 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 299.6 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 19.18 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 19.18 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 299.6 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 20 803 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 166 |
| TPU Index Score | 30.06% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.