MSI GTX 650 Power Edition OC
Graphics Card MSI GTX 650 Power Edition OC — Specifications, Tests & Benchmarks
MSI GTX 650 Power Edition OC
Nvidia GeForce 600
•
GK107
•
06.09.2012
•
1 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
65W
🏆 Top #11716
Performance
Synthetic Score
1,495
PassMark
1,758
Efficiency
entry
The MSI GTX 650 Power Edition OC (Kepler) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 06.09.2012. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 1.3 billion transistorsistors transistors, and its area is 118 mm². The core configuration includes 384 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The GDDR5 video memory capacity is 1 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 80.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 1058 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load. The nominal thermal design power is 65 W. For stable system operation, a PSU of 250 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 06.09.2012 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 600 |
| GPU Variant | GK107-450-A2 |
GPU
| Architecture | Kepler |
| Codename | GK107 |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 1,270,000.0 million |
| Die Size | 118 mm² |
| Transistor Density | 10,800,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 384 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 32 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1058 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1250 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 5000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 80.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 16 KB |
| L2 Cache | 256 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 65 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | P2010 SKU 4 |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 8.992 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 35.97 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 863.2 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 35.97 GFLOPS (1:24) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 1 758 |
| PassMark (G2D Mark) | 378 |
| TPU Index Score | 2.28% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.