Manli Polar Fox RTX 5050 OC
Graphics Card Manli Polar Fox RTX 5050 OC — Specifications, Tests & Benchmarks
Manli Polar Fox RTX 5050 OC
Nvidia GeForce 50
•
GB207
•
01.07.2025
•
8 GB
•
GDDR6
•
128 bit
•
130W
🏆 Top #4502
Performance
Synthetic Score
17,602
PassMark
17,399
Efficiency
high
Manli Polar Fox RTX 5050 OC is a powerful solution from NVIDIA based on the Blackwell 2.0 architecture, released on 01.07.2025. Thanks to 4N FinFET manufacturing technology, engineers managed to place 16.9 billion transistorsistors transistors on a 149 mm² die. The model's computational arsenal includes 2560 universal processors. Also available are 20 specialized cores for ray rendering and 80 cores for accelerating artificial intelligence. The GDDR6 video memory capacity is 8 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 320.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The graphics chip operates at a base clock of 2317 MHz with dynamic acceleration capability up to 2602 MHz. The nominal thermal design power is 130 W. For stable system operation, a PSU of 300 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 01.07.2025 |
| Production Status | Active |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 50 |
| GPU Variant | GB207-300-A1 |
GPU
| Architecture | Blackwell 2.0 |
| Codename | GB207 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Process Type | 4N FinFET |
| Transistor Count | 16,900,000.0 million |
| Die Size | 149 mm² |
| Transistor Density | 113,400,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2560 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 80 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Tensor Cores | 80 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 20 |
| Compute Units (SM/CU) | 20 |
Clock Speeds
| Base Clock | 2317 MHz |
| Boost Clock | 2602 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2500 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 20000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 320.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 2560 KB |
| L2 Cache | 24 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 5.0 x8 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 252 x 50 x 141 mm |
| Power Consumption (TDP) | 130 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | PG152 SKU 50 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 83.26 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 208.2 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 13.32 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 13.32 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 208.2 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 17 399 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 085 |
| TPU Index Score | 24.03% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.