Leadtek GTX 480
Graphics Card Leadtek GTX 480 — Specifications, Tests & Benchmarks
Leadtek GTX 480
Nvidia GeForce 400
•
GF100
•
26.03.2010
•
1.5 GB
•
GDDR5
•
384 bit
•
250W
🏆 Top #10028
Performance
Synthetic Score
4,079
PassMark
4,079
Efficiency
mid
The Leadtek GTX 480 (Fermi) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 26.03.2010. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 3.1 billion transistorsistors transistors on a 529 mm² die. The core configuration includes 480 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The memory subsystem features GDDR5 modules with a total capacity of 2 GB. The bus width is 384 bit bits, and the peak data exchange rate is 177.40 GB/s. The GPU's base clock speed is 701 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The TDP level for this model is 250 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 600 W.
General Information
| Release Date | 26.03.2010 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 400 |
| GPU Variant | GF100-375-A3 |
GPU
| Architecture | Fermi |
| Codename | GF100 |
| Process Node | 40 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 3,100,000.0 million |
| Die Size | 529 mm² |
| Transistor Density | 5,900,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 480 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 60 |
| Render Output Units (ROP) | 48 |
| Compute Units (SM/CU) | 15 |
Clock Speeds
| Base Clock | 701 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 924 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 3700 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1.5 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 384 bit bit |
| Memory Bandwidth | 177.40 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 960 KB |
| L2 Cache | 768 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 250 W |
| Recommended PSU | 600 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin + 1x 8-pin |
| Board Number | P1022 SKU 0000 |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 21.03 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 42.06 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 345 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 168.1 GFLOPS (1:8) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 4 079 |
| PassMark (G2D Mark) | 432 |
| TPU Index Score | 4.31% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.