HIS HD 5850 iCooler V MW2
Graphics Card HIS HD 5850 iCooler V MW2 — Specifications, Tests & Benchmarks
HIS HD 5850 iCooler V MW2
Radeon HD 5800
•
Cypress
•
30.09.2009
•
1 GB
•
GDDR5
•
256 bit
•
151W
🏆 Top #11334
Performance
Synthetic Score
1,949
PassMark
1,949
Efficiency
entry
The HIS HD 5850 iCooler V MW2 (TeraScale 2) model joined the ATI lineup of graphics accelerators on 30.09.2009. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 334 mm² die contains approximately 2.2 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 1440 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The GDDR5 video memory capacity is 1 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 128.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The graphics chip operates at a base clock of 725 MHz with dynamic acceleration capability up to 0 MHz. The nominal thermal design power is 151 W. For stable system operation, a PSU of 450 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 30.09.2009 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Radeon HD 5800 |
| GPU Variant | Cypress PRO (215-0735043) |
GPU
| Architecture | TeraScale 2 |
| Codename | Cypress |
| Process Node | 40 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 2,154,000.0 million |
| Die Size | 334 mm² |
| Transistor Density | 6,400,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1440 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 72 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 18 |
Clock Speeds
| Base Clock | 725 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1000 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 4000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 128.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 144 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 270 x 42 x 126 mm |
| Power Consumption (TDP) | 151 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 2x 6-pin |
| Board Number | 109-C00237-00 |
API Support
| DirectX | 11.2 (11_0) |
| OpenGL | 4.4 |
| OpenCL | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 23.2 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 52.2 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 2.09 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 417.6 GFLOPS (1:5) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 1 949 |
| PassMark (G2D Mark) | 419 |
| TPU Index Score | 3.22% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.