GIGABYTE RTX 3060 EAGLE OC Rev. 2.0
Graphics Card GIGABYTE RTX 3060 EAGLE OC Rev. 2.0 — Specifications, Tests & Benchmarks
GIGABYTE RTX 3060 EAGLE OC Rev. 2.0
Nvidia GeForce 30
•
GA106
•
12.01.2021
•
12 GB
•
GDDR6
•
192 bit
•
170W
🏆 Top #4822
Performance
Synthetic Score
17,037
PassMark
16,754
Efficiency
high
GIGABYTE RTX 3060 EAGLE OC Rev. 2.0 is a powerful solution from NVIDIA based on the Ampere architecture, released on 12.01.2021. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 12.0 billion transistorsistors transistors on a 276 mm² die. The core configuration includes 3584 shader units, 28 RT Cores for ray tracing, and 112 Tensor Cores for AI tasks. The GDDR6 video memory capacity is 12 GB. Thanks to the 192 bit-bit bus, bandwidth reaches 360.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 1320 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1807 MHz under load. The TDP level for this model is 170 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 450 W.
General Information
| Release Date | 12.01.2021 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 30 |
| GPU Variant | GA106-300-A1 |
GPU
| Architecture | Ampere |
| Codename | GA106 |
| Process Node | 8 nm (Samsung) |
| Transistor Count | 12,000,000.0 million |
| Die Size | 276 mm² |
| Transistor Density | 43,500,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 3584 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 112 |
| Render Output Units (ROP) | 48 |
| Tensor Cores | 112 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 28 |
| Compute Units (SM/CU) | 28 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1320 MHz |
| Boost Clock | 1807 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1875 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 15000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 12 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 192 bit bit |
| Memory Bandwidth | 360.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 3584 KB |
| L2 Cache | 3 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 242 x 41 x 124 mm |
| Power Consumption (TDP) | 170 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | PG190 SKU 60 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 86.74 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 202.4 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 12.95 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 12.95 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 202.4 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 16 754 |
| PassMark (G2D Mark) | 966 |
| TPU Index Score | 21.22% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.