GIGABYTE GTX 560 Ti OC
Graphics Card GIGABYTE GTX 560 Ti OC — Specifications, Tests & Benchmarks
GIGABYTE GTX 560 Ti OC
Nvidia GeForce 500
•
GF114
•
25.01.2011
•
1 GB
•
GDDR5
•
256 bit
•
170W
🏆 Top #10755
Performance
Synthetic Score
2,715
PassMark
3,079
Efficiency
entry
The GIGABYTE GTX 560 Ti OC (Fermi 2.0) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 25.01.2011. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 2.0 billion transistorsistors transistors on a 332 mm² die. The model's computational arsenal includes 384 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The graphics card is equipped with 1 GB of GDDR5 memory. A 256 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 128.30 GB/s. The GPU's base clock speed is 823 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The nominal thermal design power is 170 W. For stable system operation, a PSU of 450 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 25.01.2011 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 500 |
| GPU Variant | GF114-400-A1 |
GPU
| Architecture | Fermi 2.0 |
| Codename | GF114 |
| Process Node | 40 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 1,950,000.0 million |
| Die Size | 332 mm² |
| Transistor Density | 5,900,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 384 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 64 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock | 823 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1002 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 4000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 128.30 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 512 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 170 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 2x 6-pin |
| Board Number | P1040 SKU 50 |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 14.4 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 57.6 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 382.4 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 115.2 GFLOPS (1:12) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 3 079 |
| PassMark (G2D Mark) | 441 |
| TPU Index Score | 3.90% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.