Galaxy GTX 750 2 GB
Graphics Card Galaxy GTX 750 2 GB — Specifications, Tests & Benchmarks
Galaxy GTX 750 2 GB
Nvidia GeForce 700
•
GM107
•
18.02.2014
•
2 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
55W
🏆 Top #10541
Performance
Synthetic Score
3,227
PassMark
3,306
Efficiency
entry
The Galaxy GTX 750 2 GB graphics card from NVIDIA is built on the Maxwell architecture and was officially introduced on 18.02.2014. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 1.9 billion transistorsistors transistors, and its area is 148 mm². The model's computational arsenal includes 512 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The memory subsystem features GDDR5 modules with a total capacity of 2 GB. The bus width is 128 bit bits, and the peak data exchange rate is 80.19 GB/s. The GPU's base clock speed is 1020 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1085 MHz. The TDP level for this model is 55 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 250 W.
General Information
| Release Date | 18.02.2014 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 700 |
| GPU Variant | GM107-300-A2 |
GPU
| Architecture | Maxwell |
| Codename | GM107 |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 1,870,000.0 million |
| Die Size | 148 mm² |
| Transistor Density | 12,600,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 512 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 32 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1020 MHz |
| Boost Clock | 1085 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1253 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 5000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 80.19 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 64 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 55 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Board Number | P2010 SKU 51 |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 17.36 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 34.72 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 111 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 34.72 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 3 306 |
| PassMark (G2D Mark) | 521 |
| TPU Index Score | 3.30% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.