GALAX RTX 3070 GAMER OC FG
Graphics Card GALAX RTX 3070 GAMER OC FG — Specifications, Tests & Benchmarks
GALAX RTX 3070 GAMER OC FG
Nvidia GeForce 30
•
GA104
•
01.09.2020
•
8 GB
•
GDDR6
•
256 bit
•
220W
🏆 Top #1894
Performance
Synthetic Score
25,799
PassMark
22,139
Efficiency
high
The GALAX RTX 3070 GAMER OC FG graphics card from NVIDIA is built on the Ampere architecture and was officially introduced on 01.09.2020. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 17.4 billion transistorsistors transistors on a 392 mm² die. For graphics processing, 5888 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 46 RT Cores and 184 Tensor Cores. The memory subsystem features GDDR6 modules with a total capacity of 8 GB. The bus width is 256 bit bits, and the peak data exchange rate is 448.00 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 1500 MHz with dynamic acceleration capability up to 1800 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 220 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 550 W.
General Information
| Release Date | 01.09.2020 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 30 |
| GPU Variant | GA104-300-A1 |
GPU
| Architecture | Ampere |
| Codename | GA104 |
| Process Node | 8 nm (Samsung) |
| Transistor Count | 17,400,000.0 million |
| Die Size | 392 mm² |
| Transistor Density | 44,400,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 5888 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 184 |
| Render Output Units (ROP) | 96 |
| Tensor Cores | 184 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 46 |
| Compute Units (SM/CU) | 46 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1500 MHz |
| Boost Clock | 1800 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 14000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 448.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 5888 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 3 |
| Dimensions (L x W x H) | 337 x 53 x 135 mm |
| Power Consumption (TDP) | 220 W |
| Recommended PSU | 550 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
| Board Number | PG142 SKU 10 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 172.8 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 331.2 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 21.20 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 21.20 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 331.2 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 22 139 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 004 |
| TPU Index Score | 32.27% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.