Gainward RTX 3080 Phantom GS
Graphics Card Gainward RTX 3080 Phantom GS — Specifications, Tests & Benchmarks
Gainward RTX 3080 Phantom GS
Nvidia GeForce 30
•
GA102
•
11.01.2022
•
12 GB
•
GDDR6X
•
384 bit
•
350W
🏆 Top #1837
Performance
Synthetic Score
26,076
PassMark
26,574
Efficiency
enthusiast
The Gainward RTX 3080 Phantom GS graphics adapter is based on the advanced Ampere architecture. NVIDIA announced this model on 11.01.2022. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 28.3 billion transistorsistors transistors, and its area is 628 mm². The core configuration includes 8960 shader units, 70 RT Cores for ray tracing, and 280 Tensor Cores for AI tasks. The memory subsystem features GDDR6X modules with a total capacity of 12 GB. The bus width is 384 bit bits, and the peak data exchange rate is 912.40 GB/s. In standard mode, the core operates at 1260 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1815 MHz under load. The nominal thermal design power is 350 W. For stable system operation, a PSU of 750 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 11.01.2022 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 30 |
| GPU Variant | GA102-220-A1 |
GPU
| Architecture | Ampere |
| Codename | GA102 |
| Process Node | 8 nm (Samsung) |
| Transistor Count | 28,300,000.0 million |
| Die Size | 628 mm² |
| Transistor Density | 45,100,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 8960 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 280 |
| Render Output Units (ROP) | 96 |
| Tensor Cores | 280 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 70 |
| Compute Units (SM/CU) | 70 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1260 MHz |
| Boost Clock | 1815 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1188 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 19000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 12 GB |
| Memory Type | GDDR6X |
| Memory Bus | 384 bit bit |
| Memory Bandwidth | 912.40 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 8960 KB |
| L2 Cache | 6 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 3 |
| Dimensions (L x W x H) | 304 x 40 x 138 mm |
| Power Consumption (TDP) | 350 W |
| Recommended PSU | 750 W |
| Power Connectors | 3x 8-pin |
| Board Number | PG132 SKU 25 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 174.2 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 508.2 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 32.52 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 32.52 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 508.2 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 26 574 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 095 |
| TPU Index Score | 42.70% |
| Performance Tier | enthusiast |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.