Dataland RX 6800 XT Ares X
Graphics Card Dataland RX 6800 XT Ares X — Specifications, Tests & Benchmarks
Dataland RX 6800 XT Ares X
Amd RX 6000
•
Navi 21
•
28.10.2020
•
16 GB
•
GDDR6
•
256 bit
•
300W
🏆 Top #1297
Performance
Synthetic Score
28,842
PassMark
25,014
Efficiency
enthusiast
The Dataland RX 6800 XT Ares X graphics card from AMD is built on the RDNA 2.0 architecture and was officially introduced on 28.10.2020. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 26.8 billion transistorsistors transistors, and its area is 520 mm². For graphics processing, 4608 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 72 RT Cores and 0 Tensor Cores. The memory subsystem features GDDR6 modules with a total capacity of 16 GB. The bus width is 256 bit bits, and the peak data exchange rate is 512.00 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 1925 MHz with dynamic acceleration capability up to 2360 MHz. The nominal thermal design power is 300 W. For stable system operation, a PSU of 700 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 28.10.2020 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 6000 |
| GPU Variant | Navi 21 XT (215-121000177) |
GPU
| Architecture | RDNA 2.0 |
| Codename | Navi 21 |
| Process Node | 7 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 26,800,000.0 million |
| Die Size | 520 mm² |
| Transistor Density | 51,500,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 4608 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 288 |
| Render Output Units (ROP) | 128 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 72 |
| Compute Units (SM/CU) | 72 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1925 MHz |
| Game Clock | 2110 MHz |
| Boost Clock | 2360 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2000 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 16000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 16 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 512.00 GB/s |
Cache Memory
| L0 Cache | 2304 KB |
| L1 Cache | 9216 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
| L3 Cache (Infinity Cache) | 128 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 311 x 51 x 128 mm |
| Power Consumption (TDP) | 300 W |
| Recommended PSU | 700 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
| Board Number | 109-D412A7-00_03 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 302.1 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 679.7 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 43.50 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 21.75 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 359.4 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 25 014 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 041 |
| TPU Index Score | 39.43% |
| Performance Tier | enthusiast |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.