Colorful iGame GTX 1660 Ti Ultra
Graphics Card Colorful iGame GTX 1660 Ti Ultra — Specifications, Tests & Benchmarks
Colorful iGame GTX 1660 Ti Ultra
Nvidia GeForce 16
•
TU116
•
22.02.2019
•
6 GB
•
GDDR6
•
192 bit
•
120W
🏆 Top #6179
Performance
Synthetic Score
12,933
PassMark
12,683
Efficiency
mid-high
The Colorful iGame GTX 1660 Ti Ultra graphics card from NVIDIA is built on the Turing architecture and was officially introduced on 22.02.2019. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 284 mm² die contains approximately 6.6 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 1536 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The GDDR6 video memory capacity is 6 GB. Thanks to the 192 bit-bit bus, bandwidth reaches 288.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The graphics chip operates at a base clock of 1500 MHz with dynamic acceleration capability up to 1845 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 120 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 300 W.
General Information
| Release Date | 22.02.2019 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 16 |
| GPU Variant | TU116-400-A1 |
GPU
| Architecture | Turing |
| Codename | TU116 |
| Process Node | 12 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 6,600,000.0 million |
| Die Size | 284 mm² |
| Transistor Density | 23,200,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1536 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 96 |
| Render Output Units (ROP) | 48 |
| Compute Units (SM/CU) | 24 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1500 MHz |
| Boost Clock | 1845 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1500 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 12000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 6 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 192 bit bit |
| Memory Bandwidth | 288.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 1536 KB |
| L2 Cache | 1.5 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 310 x 42 x 126 mm |
| Power Consumption (TDP) | 120 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | PG160 SKU 21 PG161 SKU 21 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 88.56 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 177.1 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 11.34 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 5.67 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 177.1 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 12 683 |
| PassMark (G2D Mark) | 782 |
| TPU Index Score | 14.26% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.