Barco MXRT-6700
Graphics Card Barco MXRT-6700 — Specifications, Tests & Benchmarks
Barco MXRT-6700
Amd WX x100
•
Ellesmere
•
18.11.2016
•
8 GB
•
GDDR5
•
256 bit
•
75W
🏆 Top #9188
Performance
Synthetic Score
5,467
PassMark
5,467
Efficiency
mid
The Barco MXRT-6700 (GCN 4.0) model joined the AMD lineup of graphics accelerators on 18.11.2016. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 5.7 billion transistorsistors transistors, and its area is 232 mm². The model's computational arsenal includes 1792 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The GDDR5 video memory capacity is 8 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 160.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 713 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1086 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 75 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 250 W.
General Information
| Release Date | 18.11.2016 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Series | Amd WX x100 |
| GPU Variant | Polaris 10 PRO GL (215-0876144) |
GPU
| Architecture | GCN 4.0 |
| Codename | Ellesmere |
| Process Node | 14 nm (GlobalFoundries) |
| Transistor Count | 5,700,000.0 million |
| Die Size | 232 mm² |
| Transistor Density | 24,600,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1792 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 112 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 28 |
Clock Speeds
| Base Clock | 713 MHz |
| Boost Clock | 1086 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1250 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 5000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 160.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 448 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 75 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Board Number | 109-C95487-00C_02 |
API Support
| DirectX | 12 (12_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.3 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 34.75 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 121.6 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 3.89 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 3.89 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 243.3 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 5 467 |
| PassMark (G2D Mark) | 778 |
| TPU Index Score | 7.06% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.