Barco MXRT-4700
Graphics Card Barco MXRT-4700 — Specifications, Tests & Benchmarks
Barco MXRT-4700
Amd WX x100
•
Lexa
•
12.06.2017
•
4 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
65W
🏆 Top #10798
Performance
Synthetic Score
2,605
PassMark
2,605
Efficiency
entry
The Barco MXRT-4700 graphics card from AMD is built on the GCN 4.0 architecture and was officially introduced on 12.06.2017. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 2.2 billion transistorsistors transistors on a 103 mm² die. The core configuration includes 512 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The memory subsystem features GDDR5 modules with a total capacity of 4 GB. The bus width is 128 bit bits, and the peak data exchange rate is 96.00 GB/s. The GPU's base clock speed is 925 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1219 MHz. The nominal thermal design power is 65 W. For stable system operation, a PSU of 250 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 12.06.2017 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Series | Amd WX x100 |
| GPU Variant | Lexa XT |
GPU
| Architecture | GCN 4.0 |
| Codename | Lexa |
| Process Node | 14 nm (GlobalFoundries) |
| Transistor Count | 2,200,000.0 million |
| Die Size | 103 mm² |
| Transistor Density | 21,400,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 512 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 32 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock | 925 MHz |
| Boost Clock | 1219 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1500 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 6000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 4 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 96.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 128 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x8 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 65 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Board Number | 109-D09187-00B_02 |
API Support
| DirectX | 12 (12_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.3 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 19.5 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 39.01 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 248.3 GFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 248.3 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 78.02 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 2 605 |
| PassMark (G2D Mark) | 415 |
| TPU Index Score | 3.52% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.