Mobility Radeon HD 540v
Graphics Card Mobility Radeon HD 540v — Specifications, Tests & Benchmarks
Mobility Radeon HD 540v
Radeon Mobility HD 500v
•
M93
•
05.05.2010
•
512 MB
•
GDDR3
•
64 bit
•
15W
🏆 Top #13737
Performance
Synthetic Score
162
PassMark
188
Efficiency
low
The Mobility Radeon HD 540v (TeraScale) model joined the ATI lineup of graphics accelerators on 05.05.2010. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 0.2 billion transistorsistors transistors, and its area is 73 mm². The model's computational arsenal includes 80 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The graphics card is equipped with 1 GB of GDDR3 memory. A 64 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 12.80 GB/s. The GPU's base clock speed is 550 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The nominal thermal design power is 15 W. For stable system operation, a PSU of 0 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 05.05.2010 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Radeon Mobility HD 500v |
| GPU Variant | M93-S3 |
GPU
| Architecture | TeraScale |
| Codename | M93 |
| Process Node | 55 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 242,000.0 million |
| Die Size | 73 mm² |
| Transistor Density | 3,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 80 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 8 |
| Render Output Units (ROP) | 4 |
| Compute Units (SM/CU) | 1 |
Clock Speeds
| Base Clock | 550 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 800 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1600 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 512 MB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 12.80 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 16 KB |
| L2 Cache | 64 KB |
Board Design & Power
| Interface | MXM-A (3.0) |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 15 W |
| Board Number | 109-B66031-00A |
API Support
| DirectX | 10.1 (10_1) |
| OpenGL | 3.3 |
| OpenCL | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 2200 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 4400 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 88 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 188 |
| PassMark (G2D Mark) | 382 |
| TPU Index Score | 0.32% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.