Fire GL1
Graphics Card Fire GL1 — Specifications, Tests & Benchmarks
Fire GL1
Radeon Fire GL
•
IBM
•
01.03.1999
•
32 MB
•
SDR SDRAM
•
256 bit
🏆 Top #14815
Performance
Synthetic Score
3
Efficiency
low
The Fire GL1 graphics card from ATI is built on the IBM architecture and was officially introduced on 01.03.1999. The SDR SDRAM video memory capacity is 0 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 3.20 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 45 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz.
General Information
| Release Date | 01.03.1999 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Radeon Fire GL |
GPU
| Architecture | IBM |
| Codename | IBM |
| Process Node | 250 nm (IBM) |
Rendering Configuration
| Texture Mapping Units (TMU) | 1 |
| Render Output Units (ROP) | 1 |
Clock Speeds
| Base Clock | 45 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 100 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 32 MB |
| Memory Type | SDR SDRAM |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 3.20 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | AGP 2x |
| Slot Width | 1 |
| Recommended PSU | 200 W |
API Support
| DirectX | 6.0 |
| OpenGL | 1.2 |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 45 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 45 GTexel/s |
Synthetic Tests & Benchmarks
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.