ASUS STRIX GTX 750 Ti OC
Graphics Card ASUS STRIX GTX 750 Ti OC — Specifications, Tests & Benchmarks
ASUS STRIX GTX 750 Ti OC
Nvidia GeForce 700
•
GM107
•
18.02.2014
•
2 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
60W
🏆 Top #9848
Performance
Synthetic Score
4,322
PassMark
3,901
Efficiency
entry
The ASUS STRIX GTX 750 Ti OC graphics card from NVIDIA is built on the Maxwell architecture and was officially introduced on 18.02.2014. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 1.9 billion transistorsistors transistors, and its area is 148 mm². For graphics processing, 640 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The memory subsystem features GDDR5 modules with a total capacity of 2 GB. The bus width is 128 bit bits, and the peak data exchange rate is 86.40 GB/s. In standard mode, the core operates at 1124 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1202 MHz under load. The nominal thermal design power is 60 W. For stable system operation, a PSU of 250 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 18.02.2014 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 700 |
| GPU Variant | GM107-400-A2 |
GPU
| Architecture | Maxwell |
| Codename | GM107 |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 1,870,000.0 million |
| Die Size | 148 mm² |
| Transistor Density | 12,600,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 640 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 40 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1124 MHz |
| Boost Clock | 1202 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1350 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 5400 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 86.40 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 64 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 60 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Board Number | P2010 SKU 50 |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 19.23 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 48.08 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 1.54 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 48.08 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 3 901 |
| PassMark (G2D Mark) | 532 |
| TPU Index Score | 4.45% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.