ASUS ROG STRIX RTX 4060 GAMING OC
Graphics Card ASUS ROG STRIX RTX 4060 GAMING OC — Specifications, Tests & Benchmarks
ASUS ROG STRIX RTX 4060 GAMING OC
Nvidia GeForce 40
•
AD107
•
18.05.2023
•
8 GB
•
GDDR6
•
128 bit
•
115W
🏆 Top #3133
Performance
Synthetic Score
21,197
PassMark
19,530
Efficiency
high
The ASUS ROG STRIX RTX 4060 GAMING OC (Ada Lovelace) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 18.05.2023. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 18.9 billion transistorsistors transistors on a 159 mm² die. For graphics processing, 3072 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 24 RT Cores and 96 Tensor Cores. The memory subsystem features GDDR6 modules with a total capacity of 8 GB. The bus width is 128 bit bits, and the peak data exchange rate is 272.00 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 1830 MHz with dynamic acceleration capability up to 2670 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 115 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 300 W.
General Information
| Release Date | 18.05.2023 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 40 |
| GPU Variant | AD107-400-A1 |
GPU
| Architecture | Ada Lovelace |
| Codename | AD107 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 18,900,000.0 million |
| Die Size | 159 mm² |
| Transistor Density | 118,900,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 3072 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 96 |
| Render Output Units (ROP) | 48 |
| Tensor Cores | 96 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 24 |
| Compute Units (SM/CU) | 24 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1830 MHz |
| Boost Clock | 2670 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2125 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 17000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 272.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 3072 KB |
| L2 Cache | 24 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x8 |
| Slot Width | 3 |
| Dimensions (L x W x H) | 311 x 62 x 134 mm |
| Power Consumption (TDP) | 115 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | PG173 SKU 371 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 128.2 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 256.3 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 16.40 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 16.40 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 256.3 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 19 530 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 040 |
| TPU Index Score | 26.58% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.