ASUS DUAL RTX 4060 Ti SSD
Graphics Card ASUS DUAL RTX 4060 Ti SSD — Specifications, Tests & Benchmarks
ASUS DUAL RTX 4060 Ti SSD
Nvidia GeForce 40
•
AD106
•
18.05.2023
•
8 GB
•
GDDR6
•
128 bit
•
160W
🏆 Top #2889
Performance
Synthetic Score
22,683
Efficiency
high
The ASUS DUAL RTX 4060 Ti SSD (Ada Lovelace) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 18.05.2023. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 22.9 billion transistorsistors transistors, and its area is 188 mm². For graphics processing, 4352 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 34 RT Cores and 136 Tensor Cores. The memory subsystem features GDDR6 modules with a total capacity of 8 GB. The bus width is 128 bit bits, and the peak data exchange rate is 288.00 GB/s. In standard mode, the core operates at 2310 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 2535 MHz under load. The card's power consumption (TDP) is stated at 160 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 450 W.
General Information
| Release Date | 18.05.2023 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 40 |
| GPU Variant | AD106-350-A1 |
GPU
| Architecture | Ada Lovelace |
| Codename | AD106 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 22,900,000.0 million |
| Die Size | 188 mm² |
| Transistor Density | 121,800,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 4352 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 136 |
| Render Output Units (ROP) | 48 |
| Tensor Cores | 136 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 34 |
| Compute Units (SM/CU) | 34 |
Clock Speeds
| Base Clock | 2310 MHz |
| Boost Clock | 2535 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2250 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 18000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 288.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 4352 KB |
| L2 Cache | 32 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x8 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 227 x 50 x 123 mm |
| Power Consumption (TDP) | 160 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | PG190 SKU 361 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 121.7 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 344.8 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 22.06 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 22.06 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 344.8 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 30.67% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.