ASRock RX 6700 XT Challenger D
Graphics Card ASRock RX 6700 XT Challenger D — Specifications, Tests & Benchmarks
ASRock RX 6700 XT Challenger D
Amd RX 6000
•
Navi 22
•
03.03.2021
•
12 GB
•
GDDR6
•
192 bit
•
230W
🏆 Top #3443
Performance
Synthetic Score
20,558
PassMark
19,736
Efficiency
high
The ASRock RX 6700 XT Challenger D graphics card from AMD is built on the RDNA 2.0 architecture and was officially introduced on 03.03.2021. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 335 mm² die contains approximately 17.2 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 2560 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 40 RT Cores and 0 Tensor Cores. The graphics card is equipped with 12 GB of GDDR6 memory. A 192 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 384.00 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 2321 MHz with dynamic acceleration capability up to 2581 MHz. The TDP level for this model is 230 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 550 W.
General Information
| Release Date | 03.03.2021 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 6000 |
| GPU Variant | Navi 22 XT (215-127000006) |
GPU
| Architecture | RDNA 2.0 |
| Codename | Navi 22 |
| Process Node | 7 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 17,200,000.0 million |
| Die Size | 335 mm² |
| Transistor Density | 51,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2560 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 160 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 40 |
| Compute Units (SM/CU) | 40 |
Clock Speeds
| Base Clock | 2321 MHz |
| Game Clock | 2424 MHz |
| Boost Clock | 2581 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2000 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 16000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 12 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 192 bit bit |
| Memory Bandwidth | 384.00 GB/s |
Cache Memory
| L0 Cache | 1280 KB |
| L1 Cache | 5120 KB |
| L2 Cache | 3 MB |
| L3 Cache (Infinity Cache) | 96 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 269 x 41 x 134 mm |
| Power Consumption (TDP) | 230 W |
| Recommended PSU | 550 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
| Board Number | 109-D512A7-00_02 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 165.2 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 413 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 26.43 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 13.21 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 825.9 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 19 736 |
| PassMark (G2D Mark) | 953 |
| TPU Index Score | 26.59% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.