Albatron Gigi FX 5700 Ultra Wise Fan II
Graphics Card Albatron Gigi FX 5700 Ultra Wise Fan II — Specifications, Tests & Benchmarks
Albatron Gigi FX 5700 Ultra Wise Fan II
GeForce 5700
•
NV36B
•
23.10.2003
•
128 MB
•
GDDR2
•
128 bit
•
46W
🏆 Top #14448
Performance
Synthetic Score
46
PassMark
34
Efficiency
low
The Albatron Gigi FX 5700 Ultra Wise Fan II graphics card from NVIDIA is built on the Rankine architecture and was officially introduced on 23.10.2003. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 0.1 billion transistorsistors transistors, and its area is 133 mm². The graphics card is equipped with 0 GB of GDDR2 memory. A 128 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 14.50 GB/s. The GPU's base clock speed is 475 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The TDP level for this model is 46 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 200 W.
General Information
| Release Date | 23.10.2003 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | GeForce 5700 |
| GPU Variant | FX 5700 Ultra |
GPU
| Architecture | Rankine |
| Codename | NV36B |
| Process Node | 130 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 82,000.0 million |
| Die Size | 133 mm² |
| Transistor Density | 616,500 million / mm² |
Rendering Configuration
| Texture Mapping Units (TMU) | 4 |
| Render Output Units (ROP) | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock | 475 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 453 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 906 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 128 MB |
| Memory Type | GDDR2 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 14.50 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | AGP 8x |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 46 W |
| Recommended PSU | 200 W |
| Power Connectors | 1x Molex |
API Support
| DirectX | 9.0a |
| OpenGL | 1.5 |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 1.9 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 1.9 GTexel/s |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 34 |
| PassMark (G2D Mark) | 126 |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.