Xeon X5675
Xeon X5675 — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon X5675
1366
•
Westmere-EP
•
14.02.2011
•
6 cores /
12 threads
•
3.07 GHz
•
95W
🏆 Top #1235
Performance
Synthetic Score
11,942
PassMark
11,627
Efficiency
125.71
Intel released the Xeon X5675 processor :year_text, expanding its popular :family_text series. The hardware foundation of the die is based on 32 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. The computational arsenal of this model includes 6 cores, capable of executing 12 instruction threads simultaneously. Starting operating frequencies begin at 3.1 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 3.5 GHz. The L3 smart cache size is 12 MB, which positively affects the overall system responsiveness. The manufacturer indicates heat dissipation at 95 W in standard operating mode. Regarding gaming performance, the chip provides a basic level of comfort. It's perfectly suited for casual games, online projects, or esports disciplines where extreme power isn't required.
General Information
| Release Date | 14.02.2011 |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Core |
| Series | Xeon |
| Codename | Westmere-EP |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SLBYL |
Architecture
| Socket | 1366 |
| Microarchitecture | Westmere |
| Process Node (CPU Node) | 32 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 1.17 million |
| Die Size | 239.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 6 |
| Total Threads | 12 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.066 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.466 GHz |
| Multiplier | 23.00 |
| Base Clock (BCLK) | 133 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 3 |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 384 KB |
| L2 Cache | 1.5 MB |
| L3 Cache | 12 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 95 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 11 627 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 511 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 125.71 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.