Xeon X5660
Xeon X5660 — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon X5660
1366
•
Westmere-EP
•
16.03.2010
•
6 cores /
12 threads
•
2.80 GHz
•
95W
🏆 Top #1287
Performance
Synthetic Score
11,026
PassMark
10,314
Efficiency
116.06
The Xeon X5660 model:family_text, developed by Intel engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. The processor is based on advanced 32 nm lithography and is compatible with the compatible motherboards connector. The CPU received 6 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 12 data threads. The base clock speed is 2.8 GHz. Automatic overclocking algorithms allow the chip to accelerate up to 3.2 GHz when the system demands it. Thanks to 12 MB of L3 cache, latency when accessing RAM is reduced. The TDP level for this model is set within 95 W. While Xeon X5660 is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 16.03.2010 |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Core |
| Series | Xeon |
| Codename | Westmere-EP |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SLBV6 |
Architecture
| Socket | 1366 |
| Microarchitecture | Westmere |
| Process Node (CPU Node) | 32 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 1.17 million |
| Die Size | 239.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 6 |
| Total Threads | 12 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.8 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.2 GHz |
| Multiplier | 21.00 |
| Base Clock (BCLK) | 133 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 3 |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 384 KB |
| L2 Cache | 1.5 MB |
| L3 Cache | 12 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 95 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 10 314 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 351 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 116.06 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.