Xeon W3570
Xeon W3570 — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon W3570
1366
•
Bloomfield
•
30.03.2009
•
4 cores /
8 threads
•
3.20 GHz
•
130W
🏆 Top #2151
Performance
Synthetic Score
3,475
PassMark
3,267
Efficiency
26.73
Xeon W3570 is a powerful chip:family_text from Intel, released :year_text. The die is produced using 45 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. The die configuration includes 4 computing cores with support for 8 threads. The base clock speed is 3.2 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 3.5 GHz. Thanks to 8 MB of L3 cache, latency when accessing RAM is reduced. The manufacturer indicates heat dissipation at 130 W in standard operating mode. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 30.03.2009 |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Core |
| Series | Xeon |
| Codename | Bloomfield |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SLBES |
Architecture
| Socket | 1366 |
| Microarchitecture | Nehalem |
| Process Node (CPU Node) | 45 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 731 million |
| Die Size | 263.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.2 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.466 GHz |
| Multiplier | 24.00 |
| Base Clock (BCLK) | 133 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 3 |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 8 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 130 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 3 267 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 466 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 26.73 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.