Xeon Platinum 8368
Xeon Platinum 8368 — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon Platinum 8368
4189
•
Ice Lake-SP
•
06.04.2021
•
38 cores /
76 threads
•
2.40 GHz
•
270W
🏆 Top #438
Performance
Synthetic Score
42,896
PassMark
88,038
Efficiency
158.87
The Xeon Platinum 8368 model:family_text, developed by Intel engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. Thanks to the use of the 10 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. The CPU received 38 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 76 data threads. The base clock speed is 2.4 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 3.4 GHz. For fast data exchange, 57 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 270 W. This is an uncompromising option for gaming. The chip demonstrates outstanding results in esports disciplines and demanding open-world games, minimizing frame rate drops (1% Low).
General Information
| Release Date | 06.04.2021 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Core |
| Series | Xeon Platinum |
| Codename | Ice Lake-SP |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRKH8 CD8068904572001 |
Architecture
| Socket | 4189 |
| Microarchitecture | Sunny Cove |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 38 |
| Total Threads | 76 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.4 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.4 GHz |
| Multiplier | 24.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 8 |
| Memory Bandwidth | 204.80 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 2432 KB |
| L2 Cache | 38 MB |
| L3 Cache | 57 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 4.0 x64 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 270 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 88 038 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 345 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 158.87 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.