Pentium M 770
Pentium M 770 — Specifications, Tests & Benchmarks
Pentium M 770
479
•
Dothan
•
19.01.2005
•
1 core /
1 thread
•
2.13 GHz
•
27W
🏆 Top #1443
Performance
Synthetic Score
8,868
Efficiency
328.44
The Pentium M 770 model:family_text, developed by Intel engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. The die is produced using 90 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. Multitasking is implemented through 1 cores and 1 computing threads, which is sufficient for comfortable work. Starting operating frequencies begin at 2.1 GHz. The manufacturer indicates heat dissipation at 27 W in standard operating mode. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 19.01.2005 |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Core |
| Series | Pentium M |
| Codename | Dothan |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SL7SL |
Architecture
| Socket | 479 |
| Microarchitecture | Dothan |
| Process Node (CPU Node) | 90 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 144 million |
| Die Size | 87.00 mm² |
| Package Type | PGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 1 |
| Total Threads | 1 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.13 GHz |
| Multiplier | 16.00 |
| Base Clock (BCLK) | 133 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 32 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 27 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 8 868 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 4 800 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 328.44 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.