Pentium 6805
Pentium 6805 — Specifications, Tests & Benchmarks
Pentium 6805
BGA 1526
•
Ice Lake-Y
•
01.10.2020
•
2 cores /
4 threads
•
1.10 GHz
•
15W
🏆 Top #2193
Performance
Synthetic Score
3,297
PassMark
4,424
Efficiency
219.80
Intel released the Pentium 6805 processor :year_text, expanding its popular :family_text series. The processor is based on advanced 10 nm lithography and is compatible with the compatible motherboards connector. Multitasking is implemented through 2 cores and 4 computing threads, which is sufficient for comfortable work. Starting operating frequencies begin at 1.1 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 3 GHz. Thanks to 4 MB of L3 cache, latency when accessing RAM is reduced. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 15 W. While Pentium 6805 is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 01.10.2020 |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Core |
| Series | Pentium |
| Codename | Ice Lake-Y |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRK0U |
Architecture
| Socket | BGA 1526 |
| Microarchitecture | Sunny Cove |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 123.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 2 |
| Total Threads | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 1.1 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3 GHz |
| Multiplier | 11.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 51.20 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 160 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
| L3 Cache | 4 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | UHD Graphics (32EU) |
| PCIe Version |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 15 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 4 424 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 834 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 219.80 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.