Core i9-9990XE
Core i9-9990XE — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i9-9990XE
2066
•
Skylake-X
•
19.10.2018
•
14 cores /
28 threads
•
4.00 GHz
•
255W
🏆 Top #587
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
29,493
PassMark
30,162
Efficiency
115.66
Intel released the Core i9-9990XE processor :year_text, expanding its popular :family_text series. The processor is based on advanced 14 nm lithography and is compatible with the compatible motherboards connector. The CPU received 14 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 28 data threads. By default, the cores function at 4 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 5.1 GHz. The presence of an unlocked multiplier makes this model ideal for manual overclocking enthusiasts. The L3 smart cache size is 19.3 MB, which positively affects the overall system responsiveness. The TDP level for this model is set within 255 W. In gaming scenarios, this model unleashes its full potential. Thanks to fast cores, the processor won't be a 'bottleneck' even when paired with powerful graphics cards, guaranteeing smooth gameplay.
General Information
| Release Date | 19.10.2018 |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Core |
| Series | Core i9 Extreme |
| Codename | Skylake-X |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SREZA |
Architecture
| Socket | 2066 |
| Microarchitecture | Skylake |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 105 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 14 |
| Total Threads | 28 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 4 GHz |
| Max Turbo Frequency | 5.1 GHz |
| Multiplier | 40.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | Yes |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 4 |
| Memory Bandwidth | 85.30 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 896 KB |
| L2 Cache | 14 MB |
| L3 Cache | 19.25 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 3.0 x44 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 255 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 30 162 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 970 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 115.66 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.