Core i9-13900T
Core i9-13900T — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i9-13900T
1700
•
Raptor Lake-S
•
04.01.2023
•
24 cores /
32 threads
•
1.10 GHz
•
35W
🏆 Top #514
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
34,133
PassMark
42,381
Efficiency
975.23
The Core i9-13900T model:family_text, developed by Intel engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. The processor is based on advanced 10 nm lithography and is compatible with the compatible motherboards connector. The processor features an advanced hybrid architecture, offering 24 cores (8 performance and 16 efficiency) and capable of handling up to 32 threads simultaneously. Starting operating frequencies begin at 1.1 GHz. During resource-intensive tasks, the clock speed boosts to an impressive 5.3 GHz. The L3 smart cache size is 36 MB, which positively affects the overall system responsiveness. The TDP level for this model is set within 35 W. When power limits are removed or during peak boost (PL2), the chip's appetite increases to 106 W. Regarding gaming performance, Core i9-13900T is an excellent solution for gaming builds. High operating frequencies and a solid amount of cache memory ensure stable and high FPS in modern AAA titles.
General Information
| Release Date | 04.01.2023 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Performance |
| Series | Core i9 |
| Codename | Raptor Lake-S |
| Part Number (OPN/S-Spec) | unknown |
Architecture
| Socket | 1700 |
| Microarchitecture | Raptor Cove |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 257.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 24 |
| Total Threads | 32 |
| Performance Cores (P-Cores) | 8 |
| Efficiency Cores (E-Cores) | 16 |
| Hybrid Architecture | Yes (big.LITTLE) |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 1.1 GHz |
| Max Turbo Frequency | 5.3 GHz |
| E-Core Base Frequency | 0.8 GHz |
| E-Core Turbo Frequency | 3.9 GHz |
| Multiplier | 11.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 640 KB |
| L2 Cache | 16 MB |
| L3 Cache | 36 MB |
| L2 Cache (E-Cores) | 16 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | UHD Graphics 770 |
| PCIe Version | PCIe 5.0 x20 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 35 W |
| Max Power Consumption (Turbo/PL2) | 106 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 42 381 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 4 179 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 975.23 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.