Core i9-11900T
Core i9-11900T — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i9-11900T
1200
•
Rocket Lake
•
16.03.2021
•
8 cores /
16 threads
•
1.50 GHz
•
35W
🏆 Top #1074
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
14,533
PassMark
18,620
Efficiency
415.23
Core i9-11900T is a powerful chip:family_text from Intel, released :year_text. The chip is manufactured using a 14 nm process node and is designed for installation in the compatible motherboards socket. Multitasking is implemented through 8 cores and 16 computing threads, which is sufficient for comfortable work. In standard mode, the chip operates at 1.5 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 4.9 GHz. For fast data exchange, 16 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The TDP level for this model is set within 35 W. The gaming performance of Core i9-11900T is at a high level. Architectural improvements and a spacious cache allow the system to rapidly process game engine physics.
General Information
| Release Date | 16.03.2021 |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Core |
| Series | Core i9 |
| Codename | Rocket Lake |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRKNQ |
Architecture
| Socket | 1200 |
| Microarchitecture | Cypress Cove |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 276.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 8 |
| Total Threads | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 1.5 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.9 GHz |
| Multiplier | 15.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 51.20 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 640 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
| L3 Cache | 16 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | UHD Graphics 750 |
| PCIe Version | PCIe 4.0 x20 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 35 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 18 620 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 279 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 415.23 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.