Core i7-6850K
Core i7-6850K — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i7-6850K
2011-3
•
Broadwell-E
•
31.05.2016
•
6 cores /
12 threads
•
3.60 GHz
•
140W
🏆 Top #1271
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
11,311
PassMark
11,366
Efficiency
80.79
Meet Core i7-6850K — a modern solution from Intel, which saw the light of day :year_text. Thanks to the use of the 14 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. Multitasking is implemented through 6 cores and 12 computing threads, which is sufficient for comfortable work. In standard mode, the chip operates at 3.6 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 3.8 GHz. The presence of an unlocked multiplier makes this model ideal for manual overclocking enthusiasts. The L3 smart cache size is 15 MB, which positively affects the overall system responsiveness. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 140 W. Regarding gaming performance, the chip provides a basic level of comfort. It's perfectly suited for casual games, online projects, or esports disciplines where extreme power isn't required.
General Information
| Release Date | 31.05.2016 |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Core |
| Series | Core i7 |
| Codename | Broadwell-E |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR2PC |
Architecture
| Socket | 2011-3 |
| Microarchitecture | Broadwell |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 3.40 million |
| Die Size | 246.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 6 |
| Total Threads | 12 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.6 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.8 GHz |
| Multiplier | 36.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | Yes |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 4 |
| Memory Bandwidth | 76.80 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 384 KB |
| L2 Cache | 1.5 MB |
| L3 Cache | 15 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 3.0 x40 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 140 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 11 366 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 386 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 80.79 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.