Core i7-3612QE
Core i7-3612QE — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i7-3612QE
BGA 1023
•
Ivy Bridge
•
29.04.2012
•
4 cores /
8 threads
•
2.10 GHz
•
35W
🏆 Top #1934
Performance
Synthetic Score
4,588
PassMark
4,929
Efficiency
131.09
The Core i7-3612QE processor from Intel was officially introduced to the market :year_text. The chip is manufactured using a 22 nm process node and is designed for installation in the compatible motherboards socket. The CPU received 4 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 8 data threads. By default, the cores function at 2.1 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 3.1 GHz. Thanks to 6 MB of L3 cache, latency when accessing RAM is reduced. The manufacturer indicates heat dissipation at 35 W in standard operating mode. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 29.04.2012 |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Core |
| Series | Core i7 |
| Codename | Ivy Bridge |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR0ND |
Architecture
| Socket | BGA 1023 |
| Microarchitecture | Ivy Bridge |
| Process Node (CPU Node) | 22 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 1.40 million |
| Die Size | 160.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.1 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.1 GHz |
| Multiplier | 21.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 6 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Intel HD 4000 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 35 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 4 929 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 678 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 131.09 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.