Core i7-3525M
Core i7-3525M — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i7-3525M
BGA 1023
•
Ivy Bridge
•
01.11.2012
•
2 cores /
4 threads
•
2.90 GHz
•
35W
🏆 Top #2393
Performance
Synthetic Score
2,481
Efficiency
70.89
Core i7-3525M is a powerful chip:family_text from Intel, released :year_text. The chip is manufactured using a 22 nm process node and is designed for installation in the compatible motherboards socket. Multitasking is implemented through 2 cores and 4 computing threads, which is sufficient for comfortable work. Starting operating frequencies begin at 2.9 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 3.6 GHz. For fast data exchange, 4 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The manufacturer indicates heat dissipation at 35 W in standard operating mode. While Core i7-3525M is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 01.11.2012 |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Core |
| Series | Core i7 |
| Codename | Ivy Bridge |
| Part Number (OPN/S-Spec) | unknown |
Architecture
| Socket | BGA 1023 |
| Microarchitecture | Ivy Bridge |
| Process Node (CPU Node) | 22 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 1.48 million |
| Die Size | 160.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
Cores & Threads
| Total Cores | 2 |
| Total Threads | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.9 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.6 GHz |
| Multiplier | 29.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 128 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
| L3 Cache | 4 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Intel HD 4000 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 35 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 2 481 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 550 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 70.89 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.