Core i5-8279U
Core i5-8279U — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i5-8279U
BGA 1526
•
Coffee Lake-U
•
03.04.2019
•
4 cores /
8 threads
•
2.40 GHz
•
28W
🏆 Top #1471
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
8,445
PassMark
7,452
Efficiency
301.61
Core i5-8279U is a powerful chip:family_text from Intel, released :year_text. The die is produced using 14 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. Multitasking is implemented through 4 cores and 8 computing threads, which is sufficient for comfortable work. By default, the cores function at 2.4 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 4.1 GHz. The L3 smart cache size is 6 MB, which positively affects the overall system responsiveness. The manufacturer indicates heat dissipation at 28 W in standard operating mode. Regarding gaming performance, the chip provides a basic level of comfort. It's perfectly suited for casual games, online projects, or esports disciplines where extreme power isn't required.
General Information
| Release Date | 03.04.2019 |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Core |
| Series | Core i5 |
| Codename | Coffee Lake-U |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SREZ0 |
Architecture
| Socket | BGA 1526 |
| Microarchitecture | Skylake |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 2.30 million |
| Die Size | 126.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.4 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.1 GHz |
| Multiplier | 24.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 34.10 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 6 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Iris Pro Plus 655 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 28 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 7 452 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 288 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 301.61 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.