Core i5-10210U
Core i5-10210U — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i5-10210U
BGA 1440
•
Comet Lake-U
•
21.08.2019
•
4 cores /
8 threads
•
1.60 GHz
•
25W
🏆 Top #1819
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
5,481
PassMark
6,069
Efficiency
219.24
The Core i5-10210U model:family_text, developed by Intel engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. Thanks to the use of the 14 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. Multitasking is implemented through 4 cores and 8 computing threads, which is sufficient for comfortable work. By default, the cores function at 1.6 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 4.2 GHz. The L3 smart cache size is 6 MB, which positively affects the overall system responsiveness. Nominal power consumption (TDP) is 25 W, so adequate cooling should be considered. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 21.08.2019 |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Core |
| Series | Core i5 |
| Codename | Comet Lake-U |
| Part Number (OPN/S-Spec) | unknown |
Architecture
| Socket | BGA 1440 |
| Microarchitecture | Skylake |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 1.6 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.2 GHz |
| Multiplier | 16.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 6 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | UHD Graphics |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 25 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 6 069 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 113 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 219.24 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.