Core i3-9100TE
Core i3-9100TE — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i3-9100TE
1151
•
Coffee Lake
•
01.04.2019
•
4 cores /
4 threads
•
2.20 GHz
•
35W
🏆 Top #1978
Performance
Synthetic Score
4,342
PassMark
4,589
Efficiency
124.06
The Core i3-9100TE model:family_text, developed by Intel engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. The processor is based on advanced 14 nm lithography and is compatible with the compatible motherboards connector. The computational arsenal of this model includes 4 cores, capable of executing 4 instruction threads simultaneously. In standard mode, the chip operates at 2.2 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 3.2 GHz. For fast data exchange, 6 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The manufacturer indicates heat dissipation at 35 W in standard operating mode. While Core i3-9100TE is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 01.04.2019 |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Core |
| Series | Core i3 |
| Codename | Coffee Lake |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRGE0 SRGQY |
Architecture
| Socket | 1151 |
| Microarchitecture | Skylake |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 126.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.2 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.2 GHz |
| Multiplier | 22.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 38.40 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 6 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | UHD Graphics 630 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 35 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 4 589 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 734 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 124.06 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.