Core i3-9100T
Core i3-9100T — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i3-9100T
1151
•
Coffee Lake
•
01.09.2018
•
4 cores /
4 threads
•
3.10 GHz
•
35W
🏆 Top #1880
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
5,021
PassMark
5,628
Efficiency
143.46
Intel released the Core i3-9100T processor :year_text, expanding its popular :family_text series. The hardware foundation of the die is based on 14 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. The computational arsenal of this model includes 4 cores, capable of executing 4 instruction threads simultaneously. By default, the cores function at 3.1 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 3.7 GHz. Thanks to 6 MB of L3 cache, latency when accessing RAM is reduced. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 35 W. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 01.09.2018 |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Core |
| Series | Core i3 |
| Codename | Coffee Lake |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRCZX |
Architecture
| Socket | 1151 |
| Microarchitecture | Skylake |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 126.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 82 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.1 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.7 GHz |
| Multiplier | 31.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 38.40 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 6 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | UHD Graphics 630 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 35 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 5 628 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 115 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 143.46 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.