Core i3-7300T
Core i3-7300T — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i3-7300T
1151
•
Kaby Lake
•
03.01.2017
•
2 cores /
4 threads
•
3.50 GHz
•
35W
🏆 Top #2414
Performance
Synthetic Score
2,381
PassMark
4,140
Efficiency
68.03
Core i3-7300T is a powerful chip:family_text from Intel, released :year_text. The hardware foundation of the die is based on 14 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. The die configuration includes 2 computing cores with support for 4 threads. The base clock speed is 3.5 GHz. For fast data exchange, 4 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The TDP level for this model is set within 35 W. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 03.01.2017 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Core |
| Series | Core i3 |
| Codename | Kaby Lake |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR35M |
Architecture
| Socket | 1151 |
| Microarchitecture | Skylake |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 2 |
| Total Threads | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.5 GHz |
| Multiplier | 35.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 38.40 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 128 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
| L3 Cache | 4 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Intel HD 630 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 35 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 4 140 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 065 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 68.03 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.