Core i3-12300T
Core i3-12300T — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i3-12300T
1700
•
Alder Lake-S
•
01.01.2022
•
4 cores /
8 threads
•
2.30 GHz
•
35W
🏆 Top #1358
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
10,014
PassMark
13,058
Efficiency
286.11
Meet Core i3-12300T — a modern solution from Intel, which saw the light of day :year_text. Thanks to the use of the 10 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. Multitasking is implemented through 4 cores and 8 computing threads, which is sufficient for comfortable work. Starting operating frequencies begin at 2.3 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 4.2 GHz. The L3 smart cache size is 12 MB, which positively affects the overall system responsiveness. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 35 W. However, under maximum load, consumption can increase up to 69 W. While Core i3-12300T is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 01.01.2022 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Performance |
| Series | Core i3 |
| Codename | Alder Lake-S |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRL60 |
Architecture
| Socket | 1700 |
| Microarchitecture | Golden Cove |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 163.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.3 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.2 GHz |
| Multiplier | 23.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 320 KB |
| L2 Cache | 5 MB |
| L3 Cache | 12 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | UHD Graphics 730 |
| PCIe Version | PCIe 5.0 x20 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 35 W |
| Max Power Consumption (Turbo/PL2) | 69 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 13 058 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 353 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 286.11 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.