Core i3-12100F
Core i3-12100F — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i3-12100F
1700
•
Alder Lake-S
•
01.01.2022
•
4 cores /
8 threads
•
3.30 GHz
•
58W
🏆 Top #1216
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
12,235
PassMark
13,977
Efficiency
210.95
Intel released the Core i3-12100F processor :year_text, expanding its popular :family_text series. The hardware foundation of the die is based on 10 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. The die configuration includes 4 computing cores with support for 8 threads. The base clock speed is 3.3 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 4.3 GHz. Thanks to 12 MB of L3 cache, latency when accessing RAM is reduced. The manufacturer indicates heat dissipation at 58 W in standard operating mode. When power limits are removed or during peak boost (PL2), the chip's appetite increases to 89 W. Regarding gaming performance, the chip provides a basic level of comfort. It's perfectly suited for casual games, online projects, or esports disciplines where extreme power isn't required.
General Information
| Release Date | 01.01.2022 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Performance |
| Series | Core i3 |
| Codename | Alder Lake-S |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRL63 |
Architecture
| Socket | 1700 |
| Microarchitecture | Golden Cove |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 163.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.3 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.3 GHz |
| Multiplier | 33.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 320 KB |
| L2 Cache | 5 MB |
| L3 Cache | 12 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 5.0 x16 |
| Additional PCIe Lanes | PCIe 4.0 x4 |
| Bundled Cooler | Laminar RM1 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 58 W |
| Max Power Consumption (Turbo/PL2) | 89 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 13 977 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 438 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 210.95 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.