Ryzen 9 7940HS
Ryzen 9 7940HS — Specifications, Tests & Benchmarks
Ryzen 9 7940HS
FP8
•
Phoenix
•
01.01.2023
•
8 cores /
16 threads
•
4.00 GHz
•
35W
🏆 Top #607
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
28,361
PassMark
29,944
Efficiency
810.31
The Ryzen 9 7940HS model:family_text, developed by AMD engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. The die is produced using 4 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. It features 8 cores and 16 threads, making it an excellent choice for modern tasks. Starting operating frequencies begin at 4 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 5.2 GHz. The L3 smart cache size is 16 MB, which positively affects the overall system responsiveness. The manufacturer indicates heat dissipation at 35 W in standard operating mode. Regarding gaming performance, Ryzen 9 7940HS is an excellent solution for gaming builds. High operating frequencies and a solid amount of cache memory ensure stable and high FPS in modern AAA titles.
General Information
| Release Date | 01.01.2023 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Zen |
| Series | Ryzen 9 |
| Codename | Phoenix |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-000000954 (FP7r2) 100-000000963 (FP7) 100-000001128 (FP8) |
Architecture
| Socket | FP8 |
| Microarchitecture | Zen 4 |
| Process Node (CPU Node) | 4 nm |
| Foundry | TSMC |
| Transistor Count | 25.00 million |
| Die Size | 178.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 8 |
| Total Threads | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 4 GHz |
| Max Turbo Frequency | 5.2 GHz |
| Multiplier | 40.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 89.60 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 512 KB |
| L2 Cache | 8 MB |
| L3 Cache | 16 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon 780M |
| PCIe Version | PCIe 4.0 x20 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 35 W |
| Configurable TDP (cTDP) |
Performance
| Multi-Core Performance | 29 944 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 862 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 810.31 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.