Ryzen 9 270
Ryzen 9 270 — Specifications, Tests & Benchmarks
Ryzen 9 270
FP8
•
Hawk Point
•
06.01.2025
•
8 cores /
16 threads
•
4.00 GHz
•
45W
🏆 Top #683
🧠 16 TOPS
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
25,515
PassMark
29,416
Efficiency
567.00
The Ryzen 9 270 model:family_text, developed by AMD engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. The processor is based on advanced 4 nm lithography and is compatible with the compatible motherboards connector. It features 8 cores and 16 threads, making it an excellent choice for modern tasks. In standard mode, the chip operates at 4 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 5.2 GHz. For fast data exchange, 16 MB of third-level cache memory (L3) is provided. Nominal power consumption (TDP) is 45 W, so adequate cooling should be considered. Regarding gaming performance, Ryzen 9 270 is an excellent solution for gaming builds. High operating frequencies and a solid amount of cache memory ensure stable and high FPS in modern AAA titles.
General Information
| Release Date | 06.01.2025 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Zen |
| Series | Ryzen 9 |
| Codename | Hawk Point |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-000001836 |
Architecture
| Socket | FP8 |
| Microarchitecture | Zen 4 |
| Process Node (CPU Node) | 4 nm |
| Foundry | TSMC |
| Transistor Count | 25.00 million |
| Die Size | 178.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 8 |
| Total Threads | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 4 GHz |
| Max Turbo Frequency | 5.2 GHz |
| Multiplier | 40.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 89.60 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 512 KB |
| L2 Cache | 8 MB |
| L3 Cache | 16 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon 780M |
| PCIe Version | PCIe 4.0 x20 |
| Artificial Intelligence (NPU) | Yes (16 TOPS) |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 45 W |
| Configurable TDP (cTDP) | 35 W - 54 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 29 416 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 821 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 567.00 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.