Ryzen 7 160
Ryzen 7 160 — Specifications, Tests & Benchmarks
Ryzen 7 160
FP7
•
Rembrandt-R
•
01.10.2025
•
8 cores /
16 threads
•
2.70 GHz
•
28W
🏆 Top #832
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
20,556
Efficiency
734.14
Meet Ryzen 7 160 — a modern solution from AMD, which saw the light of day :year_text. The chip is manufactured using a 6 nm process node and is designed for installation in the compatible motherboards socket. The computational arsenal of this model includes 8 cores, capable of executing 16 instruction threads simultaneously. The base clock speed is 2.7 GHz. Automatic overclocking algorithms allow the chip to accelerate up to 4.8 GHz when the system demands it. The L3 smart cache size is 16 MB, which positively affects the overall system responsiveness. The TDP level for this model is set within 28 W. Regarding gaming performance, Ryzen 7 160 is an excellent solution for gaming builds. High operating frequencies and a solid amount of cache memory ensure stable and high FPS in modern AAA titles.
General Information
| Release Date | 01.10.2025 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Zen |
| Series | Ryzen 7 |
| Codename | Rembrandt-R |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-000000991 (FP7r2) |
Architecture
| Socket | FP7 |
| Microarchitecture | Zen 3+ |
| Process Node (CPU Node) | 6 nm |
| Foundry | TSMC |
| Die Size | 210.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 95 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 8 |
| Total Threads | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.7 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.75 GHz |
| Multiplier | 27.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 76.80 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 512 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
| L3 Cache | 16 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon 680M |
| PCIe Version | PCIe 4.0 x20 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 28 W |
| Configurable TDP (cTDP) | 15 W - 30 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 20 556 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 211 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 734.14 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.