Ryzen 5 8500G
Ryzen 5 8500G — Specifications, Tests & Benchmarks
Ryzen 5 8500G
AM5
•
Phoenix2
•
08.01.2024
•
6 cores /
12 threads
•
3.50 GHz
•
65W
🏆 Top #783
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
21,616
PassMark
21,472
Efficiency
332.55
Ryzen 5 8500G is a powerful chip:family_text from AMD, released :year_text. The hardware foundation of the die is based on 4 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. The processor features an advanced hybrid architecture, offering 6 cores (2 performance and 4 efficiency) and capable of handling up to 12 threads simultaneously. The base clock speed is 3.5 GHz. Automatic overclocking algorithms allow the chip to accelerate up to 5 GHz when the system demands it. Thanks to 16 MB of L3 cache, latency when accessing RAM is reduced. The manufacturer indicates heat dissipation at 65 W in standard operating mode. This is an uncompromising option for gaming. The chip demonstrates outstanding results in esports disciplines and demanding open-world games, minimizing frame rate drops (1% Low).
General Information
| Release Date | 08.01.2024 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Zen |
| Series | Ryzen 5 |
| Codename | Phoenix2 |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-000001491 |
Architecture
| Socket | AM5 |
| Microarchitecture | Zen 4 |
| Process Node (CPU Node) | 4 nm |
| Foundry | TSMC |
| Transistor Count | 20.90 million |
| Die Size | 137.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 95 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 6 |
| Total Threads | 12 |
| Performance Cores (P-Cores) | 2 |
| Efficiency Cores (E-Cores) | 4 |
| Hybrid Architecture | Yes (big.LITTLE) |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.5 GHz |
| Max Turbo Frequency | 5 GHz |
| E-Core Base Frequency | 3.2 GHz |
| E-Core Turbo Frequency | 3.7 GHz |
| Multiplier | 35.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 83.20 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 128 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
| L3 Cache | 16 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon 740M |
| PCIe Version | PCIe 4.0 x14 |
| Bundled Cooler | Wraith Stealth |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 65 W |
| Max Power Consumption (Turbo/PL2) | 88 W |
| Configurable TDP (cTDP) |
Performance
| Multi-Core Performance | 21 472 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 879 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 332.55 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.