Ryzen 5 3550H
Ryzen 5 3550H — Specifications, Tests & Benchmarks
Ryzen 5 3550H
FP5
•
Picasso
•
06.01.2019
•
4 cores /
8 threads
•
2.10 GHz
•
35W
🏆 Top #1738
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
6,012
PassMark
7,680
Efficiency
171.77
The Ryzen 5 3550H processor from AMD was officially introduced to the market :year_text. The hardware foundation of the die is based on 12 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. It features 4 cores and 8 threads, making it an excellent choice for modern tasks. The base clock speed is 2.1 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 3.7 GHz. For fast data exchange, 4 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 35 W. Regarding gaming performance, the chip provides a basic level of comfort. It's perfectly suited for casual games, online projects, or esports disciplines where extreme power isn't required.
General Information
| Release Date | 06.01.2019 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Zen |
| Series | Ryzen 5 |
| Codename | Picasso |
| Part Number (OPN/S-Spec) | YM3500C4T4MFG |
Architecture
| Socket | FP5 |
| Microarchitecture | Zen+ |
| Process Node (CPU Node) | 12 nm |
| Foundry | GlobalFoundries |
| Transistor Count | 4.94 million |
| Die Size | 210.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 105 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.1 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.7 GHz |
| Multiplier | 21.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 384 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
| L3 Cache | 4 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon Vega 8 |
| PCIe Version |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 35 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 7 680 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 012 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 171.77 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.