Ryzen 5 1500X
Ryzen 5 1500X — Specifications, Tests & Benchmarks
Ryzen 5 1500X
AM4
•
Zen
•
11.04.2017
•
4 cores /
8 threads
•
3.50 GHz
•
65W
🏆 Top #1630
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
6,812
PassMark
9,073
Efficiency
104.80
Ryzen 5 1500X is a powerful chip:family_text from AMD, released :year_text. The processor is based on advanced 14 nm lithography and is compatible with the compatible motherboards connector. The CPU received 4 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 8 data threads. By default, the cores function at 3.5 GHz. During resource-intensive tasks, the clock speed boosts to an impressive 3.7 GHz. The presence of an unlocked multiplier makes this model ideal for manual overclocking enthusiasts. For fast data exchange, 16 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The manufacturer indicates heat dissipation at 65 W in standard operating mode. While Ryzen 5 1500X is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 11.04.2017 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Zen |
| Series | Ryzen 5 |
| Codename | Zen |
| Part Number (OPN/S-Spec) | YD150XBBM4GAE YD150XBBAEBOX |
Architecture
| Socket | AM4 |
| Microarchitecture | Zen |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | GlobalFoundries |
| Transistor Count | 4.80 million |
| Die Size | 213.00 mm² |
| Package Type | PGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 95 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.5 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.7 GHz |
| Multiplier | 35.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | Yes |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 42.70 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 384 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
| L3 Cache | 16 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 65 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 9 073 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 107 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 104.80 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.