PRO A6-8550B
PRO A6-8550B — Specifications, Tests & Benchmarks
PRO A6-8550B
FM2
•
Godaveri
•
29.09.2015
•
2 cores /
2 threads
•
3.50 GHz
•
65W
🏆 Top #2624
Performance
Synthetic Score
1,799
PassMark
1,882
Efficiency
27.68
The PRO A6-8550B processor from AMD was officially introduced to the market :year_text. The hardware foundation of the die is based on 28 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. The computational arsenal of this model includes 2 cores, capable of executing 2 instruction threads simultaneously. The base clock speed is 3.5 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 4 GHz. Nominal power consumption (TDP) is 65 W, so adequate cooling should be considered. While PRO A6-8550B is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 29.09.2015 |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Bulldozer |
| Series | A6 |
| Codename | Godaveri |
| Part Number (OPN/S-Spec) | AD855BYBI23JC |
Architecture
| Socket | FM2 |
| Microarchitecture | Steamroller |
| Process Node (CPU Node) | 28 nm |
| Foundry | GlobalFoundries |
| Transistor Count | 2.41 million |
| Die Size | 245.00 mm² |
| Package Type | PGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 2 |
| Total Threads | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.5 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4 GHz |
| Multiplier | 35.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 29.90 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 128 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon R5 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 65 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 1 882 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 631 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 27.68 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.