Opteron 2354
Opteron 2354 — Specifications, Tests & Benchmarks
Opteron 2354
Fr2
•
Barcelona
•
09.04.2008
•
4 cores /
4 threads
•
2.20 GHz
•
95W
🏆 Top #2172
Performance
Synthetic Score
3,366
PassMark
3,242
Efficiency
35.43
The Opteron 2354 model:family_text, developed by AMD engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. The hardware foundation of the die is based on 65 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. Multitasking is implemented through 4 cores and 4 computing threads, which is sufficient for comfortable work. By default, the cores function at 2.2 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 2 MB. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 95 W. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 09.04.2008 |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Legacy |
| Series | Opteron |
| Codename | Barcelona |
| Part Number (OPN/S-Spec) | OS2354WAL4BGD |
Architecture
| Socket | Fr2 |
| Microarchitecture | K10 |
| Process Node (CPU Node) | 65 nm |
| Foundry | GlobalFoundries |
| Transistor Count | 463 million |
| Die Size | 285.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 4 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.2 GHz |
| Multiplier | 11.00 |
| Base Clock (BCLK) | 200 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 1 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 10.70 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
| L3 Cache | 2 MB |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 95 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 3 242 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 899 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 35.43 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.