FX-770K
FX-770K — Specifications, Tests & Benchmarks
FX-770K
FM2
•
Kaveri
•
01.12.2014
•
4 cores /
4 threads
•
3.50 GHz
•
65W
🏆 Top #2189
Performance
Synthetic Score
3,310
Efficiency
50.92
AMD released the FX-770K processor :year_text, expanding its popular :family_text series. The die is produced using 28 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. It features 4 cores and 4 threads, making it an excellent choice for modern tasks. The base clock speed is 3.5 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 3.9 GHz. Moreover, an unlocked multiplier opens up possibilities for further manual overclocking. The TDP level for this model is set within 65 W. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 01.12.2014 |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Bulldozer |
| Series | FX |
| Codename | Kaveri |
| Part Number (OPN/S-Spec) | FD770KYBI44JA |
Architecture
| Socket | FM2 |
| Microarchitecture | Steamroller |
| Process Node (CPU Node) | 28 nm |
| Foundry | GlobalFoundries |
| Transistor Count | 2.41 million |
| Die Size | 245.00 mm² |
| Package Type | PGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.5 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.9 GHz |
| Multiplier | 35.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | Yes |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 34.10 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 65 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 3 310 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 034 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 50.92 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.