EPYC Embedded 9354P
EPYC Embedded 9354P — Specifications, Tests & Benchmarks
EPYC Embedded 9354P
SP5
•
Genoa
•
14.03.2023
•
32 cores /
64 threads
•
3.25 GHz
•
280W
🏆 Top #112
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
106,805
Efficiency
381.45
The EPYC Embedded 9354P model:family_text, developed by AMD engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. Thanks to the use of the 5 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. Multitasking is implemented through 32 cores and 64 computing threads, which is sufficient for comfortable work. Starting operating frequencies begin at 3.3 GHz. During resource-intensive tasks, the clock speed boosts to an impressive 3.8 GHz. For fast data exchange, 256 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The TDP level for this model is set within 280 W. Regarding gaming performance, EPYC Embedded 9354P is an excellent solution for gaming builds. High operating frequencies and a solid amount of cache memory ensure stable and high FPS in modern AAA titles.
General Information
| Release Date | 14.03.2023 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Zen |
| Series | EPYC |
| Codename | Genoa |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-100000920 |
Architecture
| Socket | SP5 |
| Microarchitecture | Zen 4 |
| Process Node (CPU Node) | 5 nm |
| Process Node (I/O Node) | 6 nm |
| Foundry | TSMC |
| Transistor Count | 52.56 million |
| Die Size | 576.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 32 |
| Total Threads | 64 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.25 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.8 GHz |
| Multiplier | 32.50 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 12 |
| Memory Bandwidth | 460.80 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 2048 KB |
| L2 Cache | 32 MB |
| L3 Cache | 256 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 5.0 x128 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 280 W |
| Configurable TDP (cTDP) | 240 W - 300 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 106 805 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 4 172 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 381.45 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.